Rząd planuje blokadę cen energii elektrycznej i ogłasza powstanie tarczy solidarnościowej, która ma chronić Polaków przed gwałtownym wzrostem cen enrgii. Komu przysługuje pomoc i jak wyglądają warunki do spełnienia?
Tarcza solidarnościowa wchodzi w życie, co wchodzi w jej skład?
W ciągu ostatnich dni premier Mateusz Morawiecki ogłosił powstanie tarczy solidarnościowej, której koszt budżetowy wynosi 30 mld złotych. Jej celem ma być ochrona konsumentów i firm przed gwałtownymi wzrostami cen energii w nadchodzących miesiącach. W jaki sposób się to odbędzie?
1. Limit prądu 2000kWh
Po pierwsze mowa tu o zerowej podwyżce, czyli czymś w rodzaju blokady ceny energii na określonym poziomie. Cenę za prąd w 2023 roku mają zostać na poziomie z 2022 roku do limitu zużycia na poziomie 2000 kWh rocznie. Natomiast w przypadku rodzin 3+ i gospodarstw domowych opiekujących się osobami niepełnosprawnymi limit ten zwiększony jest do 2600 kWh. Dodatkowo premier zapowiedział, że cena energii elektrycznej zostanie zamrożona do pewnego poziomu zużycia. Dla osób, które zaoszczędzą zużycie energii pojawi się dodatkowa zapomoga, o której wkrótce pojawi się więcej informacji. Będzie to pewnego rodzaju pakiet, który ma doprowadzić do zmniejszenia energii elektrycznej oraz ograniczyć skutki podwyżek cen dla Polaków. Dla tych, którzy zużywają 2000 kWh rocznie prądu, będzie to oznaczało zamrożenie cen. Osoby, które przekroczą próg zużycia energii ponad 2 000 kWh – energia będzie rozliczana według stawek na 2023 rok.
2. Dodatek energetyczny
Ponadto rząd wspomaga społeczeństwo dodatkiem energetycznym dla gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną, której kwota opiewa na 1000 złotych. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na portalu https://www.tygodnikpolski.pl/.
3. Ograniczone premie
Rząd ma zamiar ograniczyć premie dla spółek energetycznych Skarbu Państwa dla zarządów, które otrzymują nadprogramowe zyski z powodu wzrostu cen energii.
4. Oszczędności w administracji publicznej
Rząd zadeklarował zmniejszenie zużycia prądu o 10% w sektorze administracji publicznej już od 1 października 2022 r. Ponadto administracja publiczna będzie musiała wymienić oświetlenie na energooszczędne żarówki.
5. Nieoficjalnie: 10% bonifikaty
Polacy mogą spodziewać się dodatkowej premii za oszczędzanie prądu. Nieoficjalnie mówi się, że osoby, które zmniejszą pobór energii o min. 10% mogą liczyć na 10% bonifikatę.
Pojawiają się doniesienia, że duża grupa odbiorców społeczeństwa polskiego nie zmieści się w limicie 2 000 kWh. Ceny za zużycie prądu powyżej tego poziomu wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Szacuje się, że osoby ogrzewające domy energią elektryczną jest ok. 1 mln, a dodatek w wysokości 1000 złotych to niewielka pomoc.