Mnóstwo mam rozpoznało ciążę po charakterystycznych objawach pojawiających się w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Zdarza się również, że ciąża nie daje o sobie w ogóle znać. Jak w takim razie rozpoznać błogosławiony stan i jak dbać o organizm w tym szczególnym czasie? Podpowiadamy!
Ile tygodni trwa ciąża i jakie są pierwsze objawy ciąży?
Ciąża trwa około 40 tygodni, czyli 280 dni. Oczywiście mowa tu o podręcznikowym przebiegu ciąży. Zdarza się, że dzieci rodzą się później lub wcześniej. Warto zaznaczyć, że początek ciąży oraz termin rozwiązania ustala się szacunkowo. Za datę zapłodnienia uznaje się ostatni dzień ostatniej miesiączki. Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy doszło do poczęcia dziecka w Twoim przypadku, możesz wypróbować internetowy, bezpłatny kalkulator ciąży. Kalkulator zaspokoi Twoją ciekawość do czasu wizyty u ginekologa.
Do najpopularniejszych pierwszych objawów ciąży możemy zaliczyć:
- Brak miesiączki
- Zawroty głowy
- Osłabienie i senność
- Rewolucje żołądkowe
- Częstomocz
- Nadwrażliwość zapachowa
- Zmiany apetytu
- Zmiany w obrębie preferencji żywieniowych
Wczesne objawy ciąży, które trudno rozpoznać
Ciążę można zdiagnozować około 10 dnia od zapłodnienia. Wtedy też mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży, które trudno rozpoznać. Jednym z objawów może być podwyższona temperatura i osłabienie, kojarzone zwykle z przeziębieniem. W tym czasie, rzadko, mogą występować również nudności i wymioty. I znów, pierwsze skojarzenie to grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe. W pierwszych tygodniach od zapłodnienia może pojawić się również plamienie, które można pomylić z miesiączką. Niektóre objawy można również pomylić ze stanem przedmiesiączkowym. To na przykład bolesność piersi, czy wahania apetytu.
Uważa się, że objawy ciąży u większości kobiet zaczynają być widoczne między 4 a 6 tygodniem ciąży. To jednak nie reguła. Niektóre panie dowiadują się o ciąży wyłącznie z USG, zaniepokojone brakiem miesiączki.
Co jeść w ciąży?
Ciąża jest dla organizmu ogromnym wysiłkiem, a poza tym organizm musi się jakoś przygotować do bycia domem dla wzrastającego człowieka. W związku z tym w czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do licznych zmian, w tym także zmian hormonalnych. Przeorganizowana gospodarka hormonalna wpływa na apetyt, dlatego przyszłe mamy często zauważają u siebie totalną zmianę kulinarnego gustu. No i pojawia się podstawowe pytanie, co jeść w ciąży?
Dieta kobiet ciężarnych powinna być zbilansowana, bogata w warzywa strączkowe, mięso i ryby. W ciąży niezwykle istotne są źródła białka i żelaza. Nie należy również stronić od owoców. Pole do popisu jest duże, ponieważ, poza produktami niezalecanymi dla kobiet w ciąży, można jeść wszystko to, co smakuje. Oczywiście pamiętając, że posiłki muszą być różnorodne. Do tego dochodzi również konieczność nawadniania organizmu.
Czego nie jeść w ciąży?
Niektóre produkty spożywcze nie są zalecane dla kobiet w ciąży, a inne należy wyeliminować bezwzględnie. Alkohol i papierosy zaliczają się oczywiście do kategorii produktów do bezwzględnej eliminacji. Z kolei słodycze i fast foody to produkty niezalecane w czasie ciąży, ale dopuszczalne od czasu do czasu.
Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny spożywać produktów surowych (surowych ryb, mięs, jajek), gdyż są one szkodliwe dla płodu. Tak samo niebezpieczne jest niepasteryzowane mleko, pleśniowe sery, owoce morza i niektóre gatunki ryb, mogących zawierać w sobie metale ciężkie.
W czasie ciąży lepiej wstrzymać się od spożywania produktów bardzo słonych lub bardzo słodkich. Niewskazana jest także żywność wysokoprzetworzona, orzechy ziemne i wątróbka. Nie wszystkie produkty niewskazane w czasie ciąży są niezdrowe — tak jest na przykład z wątróbką. Ze względu na dużą ilość witaminy A wątróbka w ciąży nie jest zalecana, ponieważ nadmiar witaminy A może być szkodliwy dla dziecka.
Kawa w ciąży, pić czy nie pić?
Miłośniczki kawy z pewnością interesują się odpowiedzią na pytanie, czy w ciąży można pić kawę. Kawa zawiera kofeinę, która może zaburzać pracę serca płodu. W związku z tym mocne espresso należy odstawić do czasu rozwiązania. Kobiety w ciąży mogą jednak sięgać po słabą kawę, na przykład latte. Spokojnie można sobie jedną taką kawę dziennie wypić.
Witaminy dla ciężarnych, co suplementować?
Lekarze zalecają, by w czasie ciąży obowiązkowo suplementować kwas foliowy. To najważniejszy składnik dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dawkę kwasu foliowego ustala lekarz. Żadnego suplementu nie wolno przyjmować bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą! Ginekolog może również zalecić suplementowanie jodu i witaminy D.
Czasami lekarz zaleci również suplementowanie kwasu DHA, żelaza i magnezu.
Ćwiczenia w ciąży: aktywność fizyczna dla ciężarnych
Aktywność fizyczna jest polecana osobom w każdym wieku. Oczywiście rodzaj ćwiczeń należy dopasować do własnych możliwości i stanu zdrowia. W ciąży nie można wykonywać dowolnych ćwiczeń, jednak ruch jest jak najbardziej wskazany. W ustaleniu bezpiecznych form aktywności fizycznej pomoże lekarz. Zalecana aktywność fizyczna w ciąży to przede wszystkim pływanie na basenie. Ciekawą opcją będzie również joga dla kobiet w ciąży, czy specjalne ćwiczenia na piłce. Tego rodzaju aktywności nie tylko wzmocnią organizm, ale także zapewnią istotny dla zdrowia relaks.
Czy każda ciąża jest taka sama?
Nie, każda ciąża jest inna, dlatego należy uniknąć generalizowania faktów na temat ciąży. Każda kobieta przejdzie ciążę inaczej, ba! Jeśli kobieta decyduje się na kolejne dzieci, także może doświadczyć zupełnie innych objawów ciąży. To samo dotyczy rekonwalescencji po porodzie. Niektóre kobiety bardzo szybko dochodzą do siebie, nie mają rozstępów i szybko tracą ciążowe kilogramy. Inne zaś doświadczą rozstępów i przybierają na wadze. Oba scenariusze są normalne.
Depresja w ciąży i depresja poporodowa
Ciąża to szczególny czas i chociaż media narzucają nam radosny obraz ciąży i macierzyństwa, to w życiu nic nie jest czarno-białe. Problemy zdrowotne natury fizycznej i psychicznej jak najbardziej mogą ciąży towarzyszyć. Negatywne aspekty ciąży i macierzyństwa są tak samo normalne, jak te pozytywne strony, dlatego nie wolno narzucać sobie sztucznej i toksycznej pozytywności, kiedy dzieje się źle. Wszelkie problemy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, a jeśli lekarz prowadzący bagatelizuje kwestie negatywnego samopoczucia w czasie ciąży, warto poszukać wsparcia u psychologa. Ludzie często podkreślają, że dobro dziecka jest najważniejsze, ale jeśli mamie dzieje się źle, dziecko także to odczuje.