Palenie papierosów jest jednym z najczęstszych nałogów i niestety również jednym z najbardziej szkodliwych. I chociaż papierosy nie są wcale smaczne, to zrezygnowanie z palenia jest ogromnym wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że nie da się rzucić tego nałogu. Potrzeba do tego silnej woli i dobrego sposobu. Podpowiadamy, jak rzucić palenie — szybko i na zawsze!
Dlaczego papierosy uzależniają?
Nikotyna oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i drażni receptory nikotynowe. Tym sposobem prowadzi do uzależnienia, gdyż organizm szybko przyzwyczaja się do działania nikotyny. Wzrost tolerancji powoduje, że stopniowo musimy zwiększać dawki dostarczanej nikotyny, by osiągnąć pożądany efekt. Uzależnienie fizyczne idzie w parze z uzależnieniem psychicznym. Przyzwyczajamy się do uspokajającego rytuału palenia i używamy papierosów do regulacji emocji.
Szkodliwość papierosów — elektronicznych i zwykłych!
Papierosy nie przynoszą żadnych korzyści palącemu. Uczucie spokoju i zadowolenia osiąga się przez coraz większe dawki nikotyny. Palący staje się niewolnikiem papierosów, a jego organizm słabnie i staje się podatny na śmiertelne choroby układu krążenia. Zagrożone są także płuca. Palacze znacznie częściej chorują na nowotwory złośliwe i zmagają się z niepłodnością.
Elektroniczne papierosy, uważane za zdrowszy zamiennik papierosów, także szkodliwe. Za pośrednictwem e-papierosów wdychamy mnóstwo szkodliwych substancji. Dodatkowo szybko wpadamy w uzależnienie i wydajemy mnóstwo pieniędzy. Tak, jak w przypadku zwykłych papierosów.
Jak rzucić palenie? Krok 1 – wypalić ostatniego papierosa
W życiu starych palaczy przychodzi taki moment, że wstają rano przy akompaniamencie duszącego kaszlu. To płuca mają tak dosyć trujących substancji, że usiłują wydostać się gardłem na powierzchnię. To oczywiście żart, którym zmierzamy do tego, że każdy palacz ma w życiu momenty, kiedy bardzo chce przestać palić. Dobrze jest wykorzystać jedną z takich chwil, bo wtedy mamy największą motywację do przetrwania pierwszych tygodni bez papierosów.
Proces odstawiania papierosów można rozpocząć w dowolnym momencie. Oto wypalamy ostatniego papierosa i kończymy tę niebezpieczną przygodę z nałogiem. Na tym etapie musimy pozbyć się z domu wszystkich papierosowych akcesoriów i oczywiście, samych papierosów. W miarę możliwości należy również unikać spotkań z osobami palącymi. Na głodzie nikotynowym ciężko jest odmówić jednego papieroska od przyjaciela, a przecież naszym celem jest całkowita rezygnacja z papierosów.
Rzucanie palenia krok 2 – test silnej woli
Lekarze twierdzą, że po odstawieniu papierosów najgorsze samopoczucie utrzymuje się przez około 2 tygodnie. W tym czasie głód nikotynowy najbardziej dręczy. Osoby rezygnujące z papierosów muszą liczyć się z pewnymi czasowymi dolegliwościami w postaci rozdrażnienia, bólów i zawrotów głowy, a także zmian apetytu. Nikotyna jest substancją psychoaktywną, dlatego jej brak będzie dokuczliwy. Trzeba jednak pamiętać, że korzyści po rzuceniu papierosów pojawiają się niemal od razu. Warto wytrwać kolejne tygodnie i miesiące, by zauważyć, jak poprawia się jakość życia. Będziemy zdrowsi, wolni od częstych wizyt u lekarza i konieczności wydawania pieniędzy na truciznę. Z zaoszczędzonych pieniędzy może uzbierać się spora suma. Polecamy odkładać pieniądze przeznaczone na papierosy do słoika. Pojemnik wypełniający się gotówką będzie świetną motywacją.
Rzucanie palenia to tak naprawdę test silnej woli. Musisz zrezygnować z szybkiej i łatwej przyjemności. Innego sposobu nie ma. Im dłużej wytrzymamy bez papierosów, tym bardziej obrzydliwe będą się nam wydawać.
Czy stopniowe rzucanie palenia ma sens?
Niektórzy rzucają palenie stopniowo, co jakiś czas zmniejszając ilość wypalanych papierosów. To sposób dłuższy i mniej skuteczny. Każdego dnia wciąż dostarczamy organizmowi nikotyny, a poprzez zmniejszanie dawki niepotrzebnie drażnimy głód nikotynowy. Trzeba mieć bardzo silną wolę, by faktycznie wypalać tylko jednego papierosa dziennie. Całkowite odcięcie dostaw nikotyny wydaje się trudniejsze, ale w praktyce jest to lepszy sposób i mniej bolesny. Po 2 tygodniach z dolegliwościami głód nikotynowy słabnie. W przypadku stopniowego rzucania palenia możemy się męczyć miesiącami.
Rzucanie palenia krok 3 – znalezienie zdrowego sposobu na regulację emocji
Czynności przynoszące przyjemność zawsze stanowią ryzyko uzależnienia. Do uzależnień najczęściej dochodzi wtedy, gdy traktujemy używkę jako sposób na regulację emocji. Palimy papierosy, by zmniejszyć stres. Palimy, by rozluźnić się w towarzystwie. Palimy, by się zrelaksować. Z czasem okazuje się, że nie umiemy radzić sobie ze stresem i nie potrafimy zrelaksować się bez papierosa. Sęk w tym, by się tego nauczyć.
Chcesz zapalić, bo ktoś zdenerwował Cię w pracy? Zamiast tego porozmawiaj szczerze z tą osobą, a jeśli nie jest to możliwe, wyładuj emocje w rozmowie z przyjacielem, podczas biegania lub w trakcie oglądania emocjonującego filmu. Z czasem nauczysz się też relaksować bez papierosa w ręku.
Czy warto stosować tabletki, plastry lub gumy wspomagające rzucanie palenia?
Producenci gum nikotynowych i suplementów wspomagających rzucanie palenia zarabiają fortunę na osobach, które raz po raz próbują rzucić palenie za pomocą tabletek, plastrów lub gum. Tego typu produkty dają jakiś efekt, ale w żadnym wypadku nie rzucą za nas palenia. Papierosy uzależniają fizycznie i psychicznie, a kapsułki, czy gumy nikotynowe nie zaspokajają psychicznej potrzeby sięgnięcia po papierosa. Ponadto gumy z nikotyną także mogą uzależnić. Nikotynowe wspomagacze można stosować, ale cała odpowiedzialność za rzucenie palenia spoczywa na palaczu. Cudów nie można się spodziewać. Z plastrami nikotynowymi, czy bez i tak będzie ciężko. Ale warto.
Skutki rzucenia palenia
Na koniec odrobina motywacji. Rzucenie palenia przynosi pozytywne skutki już od pierwszych godzin bez papierosa. Już po 20 minutach obniża się tętno, a po upływie doby zmniejsza się ryzyko zawału serca. W ciągu tygodni dochodzi do poprawy krążenia i wyrównania ciśnienia. Płuca lepiej sobie radzą, a w ciągu kolejnych miesięcy zauważymy poprawę kondycji fizycznej. Kolejne miesiące i lata bez palenia sprawiają, że ryzyko chorób układu krążenia i zawału serca znacznie spada.
Korzyści z rzucenia palenia to także lepsze samopoczucie, ładniejsza cera i brak nieprzyjemnego zapachu. Nie sposób nie wspomnieć także o pieniądzach, które w końcu przestaniemy puszczać z dymem.