Wielkimi krokami zbliżamy się do ciepłego sezonu w Polsce. Pod presją otoczenia wiele osób chce zmienić swoją sylwetkę, by dopasować się do standardów piękna obecnych w social media. Niestety próby zgubienia zbędnych kilogramów bardzo często kończą się katastrofalnie dla organizmu. Dlaczego zdrowe odchudzanie nie może być szybkie? Odpowiadamy!
Dieta na całe życie
Jeśli chcemy czuć się pewnie i zdrowo, a także osiągnąć sylwetkę swoich marzeń, nie możemy spodziewać się, że kilkutygodniowa dieta, czy też głodówka, zamieni nas w gwiazdy z wybiegów mody. W ten sposób nabawimy się jedynie niedoborów, a później efektu jojo. Dieta powinna oznaczać nasz stały sposób odżywiania.
Nie jest tajemnicą, że kilogramy lecą w dół, kiedy spożywamy mniej kalorii, niż potrzebuje organizm. Ale nie o połowę mniej! Wystarczy lekki deficyt kaloryczny, zróżnicowana dieta i regularna, nawet bardzo lekka aktywność fizyczna.
Minie wiele miesięcy, zanim Twoja sylwetka wyraźnie zeszczupleje. Po drodze jednak zauważysz wiele innych, korzystnych zmian, między innymi poprawę kondycji skóry, lepsze samopoczucie i wzrost energii. Aby poprawnie określić deficyt kaloryczny, konieczne jest skonsultowanie się z dietetykiem.
Diety cud niszczą zdrowie i sprzyjają otyłości
Odchudzanie nie powinno polegać na dążeniu do nierealnych ideałów, bo 1,5-metrowe nogi naprawdę istnieją tylko w Photoshopie. Bardzo często zrzucenie zbędnych kilogramów wiąże się z poprawą zdrowia i samopoczucia, a to jest najważniejsze.
Restrykcyjne diety, nazywane też dietami cud, gdzie albo je się same tłuszcze, albo same warzywa, nie są zdrowe. Organizm nie otrzymuje wtedy wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje. Poza tym nikt nie wytrzyma długo przy takim trybie odżywiania. A wkrótce po powrocie do starych nawyków pojawi się efekt jojo. Wygłodzony organizm będzie zmuszał do objadania się, czego efektem będzie dodatkowy wzrost wagi.
Pamiętajcie, że pośpiech jest złym doradcą. Zrównoważony styl życia to klucz do sukcesu. To naprawdę może się udać!